Uluslararası Engelsiz Bilişim Kongresi’ne katıldım

Uluslararası Engelsiz Bilişim Kongresi, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla 20-22 Eylül 2023 tarihlerinde düzenlendi. Anadolu Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı Kongreye Eğitimde Görme Engelliler Derneği’ni temsilen düzenleme ekibinde yer alarak katıldım.

Kongrenin 21 Eylül 2023 tarihinde yapılan “ULUSLARARASILAŞMA DOĞRULTUSUNDA ÖZEL GEREKSİNİMLİ GRUPLAR AÇISINDAN EĞİTSEL VE YÖNETSEL ÇIKTILARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: ENGELSİZ BİLİŞİM YETERLİLİK ÇERÇEVELERİ“ başlıklı oturumunda “Sivil toplum perspektifiyle yükseköğretim kurumlarındaki dijital eğitim ortamlarının erişilebilirlik yeterliliklerini karşılama durumu” başlıklı bir sunum gerçekleştirdim.

Kongrenin kapanış oturumunda söz alarak bu yıl herkesin konuştuğu yapay zeka teknolojilerinin Kongreye damga vurduğunu ve bu yönüyle Engelsiz Bilişim Platformu’nun gündemi takip edebilme özelliğine sahip olduğunu vurguladım.

Videoya ve yazılı dökümüne erişin

 

Fotoğrafta, oturumun düzenlendiği konferans salonunda Oturum Başkanı ve ben varız. Oturum Başkanı bana katılım sertifikamı veriyor. İkimiz de gülümsüyoruz. Benim üzerimde mavi bir gömlek var. Oturum Başkanı siyah bir elbise giymiş. Arkamızda duvarda bir maske ve üzerinde bir kongre afişi var. Önlerinde bir masa ve üzerinde bir laptop ve mikrofon yer alıyor.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği ekibi olarak Kongrenin yapıldığı binada, iki adet dikey afişin önünde duruyoruz. Soldaki afişte "Uluslararası Engelsiz Bilişim 2023 Kongresi" yazıyor ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin logosu bulunuyor. Sağdaki afişte ise "Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu" yazıyor ve bir kişinin tekerlekli sandalyede bilgisayar kullanırken gösterildiği bir resim var. Ben beyaz bir gömlek giymiş ve elimde Dijital Matematik Kütüphanesi Projesi'nin aldığı ödül plaketini tutar halde bulunuyorum.

 

Paylaş: