Neden kişisel bir web sitesi?

İnternet kullanan herkes dijital dünyaya bir ayak izi bırakıyor. Ben de bu dünyaya kalıcı izler bırakarak iz sürmeye meraklı kişilere alanımla ilgili deneyimlerimi, bilgilerimi ve düşüncelerimi paylaşacağım. Şimdiye kadar çeşitli platformlarda oluşan içeriklerimi bir araya toplayacak, bir şekilde bu sayfaya yolu düşmüş internet kullanıcılarına kendi arşivimde bir yolculuk yapma olanağı sağlayacağım.

Düşüncelerim dünyayı değiştiremez elbette. Çok yaratıcı fikirlerim olduğu konusunda iddialı da değilim. Ancak ilgi alanlarım dahilinde okuyorum, düşünüyorum, sorguluyorum, fikir ortaya koyuyorum, arkadaşlarımla proje yazıp uyguluyorum, yazıyorum, söz söylüyorum. Doğrusu bir şekilde insanların hayatlarına dokunan işler yaptığımızı da görüyorum. Kısacası elimden geldiğince üretmeyi sürdürüyorum. İstiyorum ki bunları düzenli bir platform dahilinde paylaşmaya devam edebileyim.

EGED Başkanı olduğum süre boyunca dernek adına çok fazla organizasyona katıldım. Dernek olarak da sayısız faaliyet düzenledik. Basına defalarca röportajlar verdim. Dolayısıyla tüm bu platformlarda kendimi defalarca ifade etme imkanı buldum. Hem engellilik hakkındaki kurumsal duruşumuzu, hem de derneğin çalışmalarını farklı kitlelere anlatmaya çabaladım. Bunların büyük bir kısmı kayıt altına alındı. Bu sitede çoğu EGED’in YouTube kanalında bulunan kayıtlara farklı kategorilerde yer verdim.

17 Nisan 2014 tarihinden bu yana Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapıyorum. Ayrıca Gazi Üniversitesi – Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde başladığım Türkiye Cumhuriyeti Tarihi tezli yüksek lisans programının ders dönemini tamamladım. Enstitü Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne nakledildi. İlerleyen dönemde tez dönemini de tamamlamayı düşünüyorum. Kişisel internet sitemin tarih kategorisinde, mesleğimin bir parçası olmasının yanı sıra ilgi alanlarımdan biri de olduğu için tarih disiplininde özgün yazılarıma yer veriyorum.

Farklı internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarımda zaman zaman yayınladığım yazılarımın çoğu bu sayfada da yer alıyor. Bundan sonra bu sayfayı kimsenin onayını beklemeksizin ve sansür kaygısı gütmeksizin istediğim zaman içerik üretebileceğim bir platforma dönüştürmeyi hedefliyorum. Sosyal medya platformları bilgiyi tüketir; web ise açık kaldığı süre boyunca arama motoru kullananları özgün içerik geliştiren sayfalara mutlaka davet eder.

İnternet, benim kullanmaya başladığım 2006 yılından çok farklı. Sayısız platform çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Vaktim elverdiği ölçüde yeni uygulamaları takip etmeye çalışıyorum. Bunlardan kendimi ifade edebileceğim platformları bundan sonra da kullanmaya devam edeceğim.

Bu sayfa benim hem kişisel arşivim olacak, hem de derdimi anlatabileceğim özgür bir platform haline gelecek.

Şu an için içeriklerimin türleri sesli, video ve yazılı içerikler şeklinde oluştu. Bunları üst menüden inceleyebilirsiniz. Kategoriler bloğunda ise yazılarımı ilgi alanlarıma göre sınıflandırdım. Sesli ve video içeriklere kendi sitemden erişilebilecek şekilde yer vermeye çalıştım. Fakat bunların hiçbiri kendi sunucularımda yüklü değil. Yani sitemde oldukça fazla dış bağlantı yer alıyor. Benim bağlantısını verdiğim platformdan içerik silinirse, bu sayfadaki alan da kullanılamaz hale gelecek. Böyle bir durumda arşivlediğim içerikleri farklı kanallardan paylaşmanın arayışında olacağım. İçeriklerime tarihe göre de erişebilirsiniz. İnternette bulunan birçok içeriğime bu sayfada yer verdim. 2011 yılına kadar içerik bulunuyor. Zaman değiştikçe söylemlerin farklılaştığı da anlaşılıyor. Fikirlerimiz yeni bilgilerle ve deneyimlerle değişmezse sabit fikirli olmaz mıyız zaten?

Son söz: Ne mutlu başkasına anlatabilecek derdi olanlara. Ve yine ne mutlu ki derdini anlatabilmenin yollarını arayanlara.

Kişisel siteme hoş geldiniz…

 

 

Paylaş: