|

III. Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayı’na katıldım

III. Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayı, 29-30 Kasım 2023 tarihlerinde, Bartın’da gerçekleştirildi. Çalıştay, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla Bartın Üniversitesi ev sahipliğinde ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, KTB Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi işbirliği ile düzenlendi. Çalıştaya Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Temsilciler Kurulu Üyesi olarak ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği adına katıldım.

Çalıştayın ilk gününde paneller düzenlenerek farklı alanlarda yürütülen iyi uygulama örnekleri sunuldu. İkinci günde ise ‘Mekansal Erişilebilirlik’, ‘Materyal Erişilebilirliği’, ‘Dijital Erişilebilirlik’ ve ‘Genel Erişilebilirlik’ alt başlıklarında grup çalışmaları yapıldı. Bu aşamada ‘’Genel Erişilebilirlik’’ grubuna dahil olarak mevzuat düzenlemeleri, kütüphane personeline verilebilecek eğitimler, kütüphane web siteleri ve mobil uygulamalarının erişilebilirlik kriterlerine göre düzenlenmesi gibi alanlarda görüşlerimi aktardım.

 

EGED adına çalıştaya katılan beş kişi olarak yan yana duruyoruz. Arkamızda bir pankart var. Pankartta "3. Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayı" yazıyor ve organizasyona destek veren sponsorların logoları bulunuyor.

Paylaş: