|

YouTube kanalımda ne olacak? Paylaşım ağlarım hakkında projemi paylaştım!

 

YouTube kanalım ile web sitem arasında paralel yürüyecek olan paylaşım ağları projemi bu videoda anlattım. Bu sayfada videoyu izleyebilir ve yazılı döküme erişebilirsiniz.

 

Yazılı döküm

Merhabalar değerli arkadaşlar,

 

Yeni bir videoyla sizlerle birlikteyim. Yavaş yavaş birinci haftanın sonuna yaklaşacağız Youtube kanalımda. İçerikler yayınlanmaya başladı. Sizler geri bildirimler veriyorsunuz, bunlar beni memnun ediyor ve gelecek için heyecanlandırıyor. Bir plan dahilinde de ilerlemeyi sürdürüyoruz. Artık bu kanalda ne olacağına ilişkin bir video yayınlamanın zamanı geldi. Bu kanalda tam olarak biz ne yapmaya çalışacağız? Çünkü farklı farklı seri yayınların birinci bölümleri yayınlanmaya başladı. Peki böyle nasıl devam edecek?

bu konulara geçmeden önce: Beni emretasgin.com internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz arkadaşlar. Burası benim kişisel sitem. Ne yapıyorsam, hangi alanlarda mücadele yürütüyorsam, farklı konularda toplantılara katılıyorsam, içerikler sağlıyorsam, yayınlar oluşturuyorsam, bunların hepsini buradan bulabileceksiniz. Bu videoların yazılı dökümlerini de oradan bulabileceksiniz. Yani orası benim haber alanım, paylaşım alanım. Zaten ben geçen sene Kasım-Aralık ayı gibi bu siteyi yayına almaya karar verdim. 2-3 ay içerisinde bir arşiv yaptım. Şimdiye kadar, 2011 yılından bu yana ne ürettiysem onları çoğunlukla siteye koydum. Katıldığım konferanslardaki sunumlardan bahsediyorum veya yayına hazırlamış olduğum raporlar var, onlardan bahsediyorum. Podcast içerikleri var, onlardan bahsediyorum. Bunları koydum. Tabii çoğu bunların EGED bünyesinde üretildi. Çünkü EGED benim hayatımın üçte birini verdiğim bir sivil toplum örgütü işin doğrusu. Haliyle oradan çoğunlukla içeriklerin olması da doğaldır. Bir yönüyle böyle.

Mart 21’den sonra siteyi açarken de söyledim, burası benim hem arşivim ama aynı zamanda

bundan sonra kendimi özgürce ifade edebileceğim bir platform olacak dedim. Gerçekten de mart ayından sonra hem kendi sitemde yayınlamış olduğum yazıları yayınladım, hem diğer platformlarda ürettiğim sesli görsel ve yazılı içeriklerin de bağlantılarını kendi sitemde yayınladım. Bundan sonra Youtube’a paralel olarak çalışacak bu site. aynı zamanda yine hem kendi sitemde hem de başka sayfalarda yazılarım yayınlanmaya devam edecek. Onları da paylaşmayı sürdüreceğim. Bir defa böyle. kendi paylaşım ağlarımı oluşturuyorum. Sosyal medyada; Twitter’da, Facebook’ta, zaman zamanThreads’te aktifim. İnstagram’da şimdiye kadar çok fazla aktif olmadım ama bundan sonra olmaya çalışacağım. Bu bağlantıları zaten Youtube sayfamda bulabiliyorsunuz. Hem kendi kişisel

internet sitemin bağlantısı hem de sosyal medya hesaplarıma ait bağlantılar var. Linkedin’de de varım, orada da paylaşımlarımı yine zaman zaman yapıyorum.

Kendi paylaşım ağı projemi sizlere sunmuş oldum. Peki Youtube kanalı, ki bu projenin önemli bir ayağı olarak girişilmiş bir iş, sonu nereye ulaşacak, biraz da şu aşamada öngörülmesi kolay olmayan bir iş. Ama ben sabırlı bir insanımdır. Beni bilen bilir arkadaşlar. Biz EGED’i kurduğumuzda sıfır bütçeyle, çok az insan kaynağıyla kurduk. Çok sınırlı işler yapıyorduk, bir toplantı yapıyorduk, 5-6 kişi geliyordu. Biz motivasyonumuzu düşürmemeye çalışıyorduk. “Gelenler bizimdir” diyorduk. Ben geçen sene görevi tamamladığında hatırı sayılır bir öz kaynak bütçemiz oldu. Bizim ölçülerimiz de tabi yani. Yoksa milyonlarımız falan yok yani. Ama hatrı sayılır, bizim kefen paramız diyebileceğimiz miktarda tutabilecek bir öz kaynak vardı. Yürüyen iki ulusal iki  uluslararası olmak üzere dört projemiz vardı. Engellilik ve eğitim alanında özgün bir ad vardı. Bizim bayrağı teslim ettiğimiz arkadaşlar bunu devam ettirecekler tabii ki. ettiriyorlar da. Hem kaynaklarımızı koruyacak ve geliştirecekler, hem de savunuculuk faaliyetlerimizi daha ileri noktaya getirecekler. Biz de onlara destek veriyoruz. Yani kurucular olarak, geçmiş dönemlerde görev alanlar olarak. Buna da devam edeceğiz zaten.

Bunu niye söyledim? Ben sabırlıyım. Yani sıfırdan dokuz buçuk yıl içerisinde EGED’i getirdiğimiz nokta en büyük referanstır. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı falan gibi bir şey değil. Ama bir şey yaptıysan bir başka şey de yapabilirsin, hem de daha tecrübeli olarak. Daha önce Youtube kanalı falan yönetmedim ama iletişim alaylısı olduğumu da söyleyeyim. Yani açıkçası o konuda biraz kendime güvenmeye başladım. Çünkü çok okur, çok izler, çok gözlem yaparım ve bunun da meyvelerini yiyorum zaman zaman.

şimdi bu kanalda ne var konusuna gelebiliriz.

Ben kimim?Kısaca bahsedeyim. Az önce de söyledim. Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin kurucu başkanıyım. Ondan önce Görme Engelli Öğrenciler Platformu’nu kurduk 2009 yılında sevgili Gökhan Çapanoğlu ile. Sonra aramıza Muharrem ocal katıldı. Başka arkadaşlarımız katıldı. Bayram Şahin Aydın gibi, Turgay Gümüş gibi, Pınar Göcen gibi dostlarımız katıldı. Onlar halen bizim en iyi arkadaşlarımız, dostlarımız ve devam ediyor birlikteliğimiz onlarla. Hem örgütsel anlamda, hem de kişisel anlamda. 2013 yılına geldiğimizde biz Eğitimde Görme Engelliler Derneği’ni kurduk. Bu görev geçen yıl sona erdi. Ama ben dernek bünyesinde devam ediyorum aktif olarak çalışmalara. Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu benim uzun yıllardır bünyesinde yer aldığım ve özellikle kongreler, çalıştaylar gibi organizasyonlarla alana değerli katkılar sunduğunu düşündüğüm bir yapılanma. Manisa Celal Bayar Üniversitesi bunun sekretaryasını yürütüyor. Hatta bu yıl da yine Engelsiz Bilişim kongremiz olacak 20-22 Eylül tarihlerinde. Ona da hazırlanıyoruz bir yandan. bu platformda Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yapıyorum. Ankara’da da temsilciyim. Türkiye Bilişim Derneği’nin ve Eğitim İş’in üyesiyim. Buralarda da engelli hakları mücadelesi yürütecek alanlar açmaya çalışıyorum kendime. Özellikle Eğitim İş’te engelliler komisyonu kuruldu. Bunun kuruluş sürecinde aktif roller üstlendim ve üstlenmeyi de sürdüreceğim. Bu konuda da motivasyonum var. Sosyal Bilgiler öğretmeniyim. Dokuz buçuk yıldır görev yapıyorum.

Bu kanalda yapacağımız amiral yayınlardan bir tanesi “Engellilerin gündemi”. Bunun ilkini 8 Eylül’de açılış yayını olarak yaptık. Zaten 2 haftada bir yayına koymayı düşünüyorum birinci yayın dönemi için. Ben birinci yayın dönemini 3 aylık periyot olarak belirledim. Yani Eylül, Ekim, Kasım aylarını birinci yayın dönemi olarak öngörüyorum. Bu dönem benim ısınma turları attığım bir dönem olacak. Belki iki haftada bir dediğim yayınları daha farklı zaman aralıklarına dönüştürmek gündeme gelecek. Bu dönem bizim belki de en fazla hata yapma potansiyelimiz olan dönemlerden bir tanesi olacak. Engellilerin gündemi’ni ben birinci yayın dönemi için iki haftada bir planlıyorum ve bunu da cuma yapma gayretinde olacağım arkadaşlar. Burada; basında, kamuoyunda, sivil toplumda engellilerle ilgili neler konuşuluyorsa onlara dair kendi görüşlerimi ifade edeceğim. Bilgi paylaşımında bulunacağız. Aynı zamanda engellilerle ilgili ne var son haberlerde diye, onları değerlendireceğiz.

Erişilebilirlik, ki bununla ilgili de ilk videomuzu pazar günü yayınladık, “Erişilebilir deneyimler” başlığında. Burada erişilebilirlik ile ilgili farklı seriler yayınlamayı düşünüyorum. Yani erişilebilir olan deneyimleribir seride, olmayanları ayrı bir seride, erişilebilirlikle ilgili bilgiler verdiğimiz içerikleri ayrı bir seride yayınlamayı düşünüyorum. Erişilebilirliğe ayırdığım gün belli olsun diye düşündüm birinci yayın dönemi için. yani önümüzdeki 3 ay için. O da Pazar. Yani pazar günlerini olabildiğince erişilebilirlik ile ilgili seri yayınlara ayırmaya çalışacağım. Erişilebilirlik ile ilgili hem farkındalık sağlayacak, hem bilgi verecek, hem de geliştiricilere yönelik katkılar sağlayacak içerikler yolda. Erişilebilirlikle ilgili her zaman iletişime açık olduğumu da söyleyeyim. Yani erişebilirlik konusunda fikir almak isteyen, bilgi almak isteyen, destek almak isteyen kim varsa, bana iletişim kanallarım aracılığıyla ulaşabilirler.

Bu dönem için yapılandırılmış, içeriği planlanmış bir seri yayınımız var. O da “Proje yazma ve uygulama adımları”. Proje yazmaya sıfırdan başlayacak kişilere yol gösterici olabilecek, bir bakıma “proje yazma 101” diye de adlandırabileceğimiz bir seri hazırlığı içerisindeyim. Bunun da önümüzdeki haftalarda yayınlanmaya başlayacağını söyleyeyim arkadaşlar. 18 bölüm planlaması yapıldı. Şayet bu 18 bölüme ilişkin geri bildirimler olumlu cereyan ederse ve ben de devamının gerektiğini düşünürsem, daha ileri düzey içerikler de yapmayı düşünebiliriz. Tamamen sizlerden gelecek geri bildirimlere bağlı. İlerleyen haftalarda “Proje yazma ve uygulama adımları” video serisiyle sizlerle birlikte olacağız. Şimdi Engellilerin gündemi’nden bahsederken, o yayın biraz uzun oluyor süre olarak. Yani ilk yayınımız yaklaşık 30 dakika sürdü. Her haftaki yayın böyle olmayabilir ama bu diğer yayınlara göre biraz uzun olacak. Proje yazma ve uygulama adımları’nın maksimum süresi 10 dakikadır. Hatta çoğu o kadar da değildir. 3 dakika alanda olacaktır, 7 dakika olanda olacaktır. Ama 10 dakikayı geçmeyeceğini temin ederim. En azından birinci yayın dönemi içerisinde yayınlanacak içerikler için…

Yazılarımı buraya da, Youtube’a da koymayı düşündüm. Daha fazla kişiye ulaşabilecek bir kanal olarak

değerlendiriyorum. Biliyorsunuz ben emretasgin.com’da “fikir yazıları” başlığında yazılar yazıyorum. Haberler.com’da köşe yazıları yazıyorum. The Pentacle’da, orada daha nadiren yazılar yayınlanıyor, orada da yazıyorum. Belki ilerleyen zamanlarda başka yerlerde de yazarız hiç belli olmaz. İşte; yazılarımı sesli olarak Youtube kanalında da paylaşacağım. Güncel olanları zaten yayınlandığı anda paylaşacağım. Geçmiş tarihli olanlar da, eğer halen geçerliliğini koruyorsa, Youtube kanalında onlar da yayınlanacak. Ama mesela seçim döneminde çok fazla yazı yazdım. Onları artık geçerliliğini yitirdiği için Youtube’da yayınlamayı düşünmüyorum. Onları okumak isteyenler emretasgin.com’da “fikir yazıları” kategorisine girerek okuyabilirler.

“Genç gelecek”, benim heyecanlandığım, olgunlaştırmaya çalıştığım bir içerik. Lise ve üniversite kademesinde öğrenimini sürdüren veya ne eğitimde ne istihdamda olan gençlere yönelik içerikler üreteceğiz. Burada kariyer planlama, geleceğin şekillendirilmesi, liderlik becerileri, takım çalışması, farklı mesleklere ilişkin bilgiler, stres yönetimi, zaman yönetimi gibi çok çok farklı konuları içeren içeriklerimiz olacak. Akademik yazım becerilerinden de bahsedeceğiz. Yani gençleri neyin ilgilendirdiğini düşünüyorsam onlara dair içerikler paylaşacağım. EGED’i biz gençlik örgütü olarak kurduk ve gençler içerisinde olmanın zihne de sağlığa da iyi geldiğini düşünen birisiyim. Bu özelliğimi korumak için Youtube kanalında da bu bölümü açmak istiyorum. Şayet benim hedef kitle

olarak belirlediğim kesim de teveccüh gösterir ve beğenirse bu içerikleri tabii ki devam ettiririz. Bu içerikleri tek başına da yapmayabiliriz bu arada tabii ki. Yani başkaları da olabilir bu “Genç gelecek” programı yaparken. Buna biraz var. Bu seri yayının yayına girmesi için biraz bekleyeceğiz.

“Gelecek, daha iyi gelecek” diyorum. Şimdi ben önümüzdeki 3 aylık dönem için bazı ipuçları verdim.

Tamamını da söylemedim. Burada önümüzdeki 3 ay içerisinde yayınlanacak bütün içerikler bunlarla sınırlı olmayabilir. Başka içerikler de var. Ne kadar etkileşim gelirse, ben onları hayata geçirme motivasyonumun artacağını düşünüyorum. Aklımda çok farklı projeler var hayata geçirebileceğim.  Bugün de geçirebilirim ama bakalım kanal nasıl gidiyor? Ilgi görüyor mu, görmüyor mu? Yoksa biz havanda su mu dövüyoruz? Bunları görmemiz gerekiyor. Bundan sonrasının

nasıl devam edeceğini sizlerden gelecek etkileşimler belirleyecek. Videolarımı çektiğim yer sadece bura olmayacak, dış mekan videolarımızda olacak. Farklı

yerlere konuk olacağız, o da olacak. Belki başka vesilelerle röportajlar yapacağız, onlar da olacak. Bunların hepsi de ilerleyen zamanlarda, aylarda olacak. Şu anda ısınma turlarımızı atıyoruz. Yakın zamanda farklı seri yayınlarla ve var olanların daha gelişmişleriyle sizlerle birlikte olacağız.

Evet; bu videoyu da beğenirseniz, paylaşırsanız ve yorumlarınızla katkı sağlarsanız, ziyadesiyle memnun olurum. Kanala abone olursanız anlık olarak yeni videolardan haberdar olma şansınız olur. Benim de motivasyonumu arttırmış olursunuz.

Bir sonraki videoda görüşene kadar, kendinize iyi bakın…

Paylaş: