| |

Threads iOS uygulaması erişilebilir mi?

Meta’nın Twitter’a Rakip olacağı düşünülen uygulaması Threads, 6 Temmuz’da kullanıma açıldı. Threads, şu an için 100 ülkede kullanılabiliyor. Threads uygulamasına İnstagram profili olanlar katılabiliyor. AB ülkelerinde henüz erişilemeyen Threads, iOS ve Android uygulama mağazalarından indirilebiliyor. Web üzerinde ise yalnızca profil görüntüleme seçeneği mevcut. Bu yazının yazıldığı saatlerde uygulamanın 70 milyon kullanıcıya ulaştığı bildirildi.

Twitter’da ardı ardına gelen rahatsız edici düzenlemelerin ardından kullanıcılar alternatif uygulamalara yönelmişti. Bunlardan Mastodon ve BlueSky öne çıkmaya başlasa da şu ana kadar beklenen ilgiyi görmediler. Ancak Threads, İnstagram evrenini sisteme dahil ederek iyi bir başlangıç yaptı. Uygulamanın ne kadar yaygınlaşacağı ve daha çok hangi kitlelerin kullanacağı ise zamanla netleşecektir.

Bu yazının konusu Threads iOS uygulamasının erişilebilirliği. Öncelikle uygulamanın arayüzü oldukça sade olduğundan genel kullanımı etkileyecek erişilebilirlik problemi de fazla değil. Ancak yine de üç günlük kullanımda dikkatimi çeken bazı şeyler var.

 

Alt metin ekleme özelliği yok

Uygulamada görsellere alt metin ekleme özelliği bulunmuyor. Yani şu an için fotoğraf paylaşan hesaplardan bunları alt metin ekleyerek betimlemelerini isteyemiyoruz. Ancak fotoğraftaki yazıların bir kısmı okunabiliyor. Bunun İnstagram’dan devralınmış bir özellik olduğu anlaşılıyor.

 

Takipçilerin bulunduğu sayfada geri düğmesi yok

Profil sekmesinde kendi takipçilerimizi ve takip ettiklerimizi görüntüleyebiliyoruz. Yine bir başka bir profile girdiğimizde de “takipçileri gör” düğmesine tıklayarak o kişinin takip ettiklerine ve takipçilerine erişebiliyoruz. Ancak takipçilerin görüntülendiği ekrandan geri gitmek şu an için mümkün değil. Bu alanda alt kısımda yer alan sekmeler de bulunmuyor. Benim en fazla rahatsız olduğum konulardan biri de bu alanda takılı kalmak.

 

Reaksiyonlar rotor eylemlerine eklenmeli

Ana akış ekranında paylaşımları görüntüleyebiliyoruz. Ancak bunları beğenmek, yorum yapmak ve repost etmek için sağ fiske hareketlerini kullanmamız gerekiyor. Oysaki diğer uygulamalarda bunlar rotor eylemlerine eklenmiş durumda. Dolayısıyla Threads uygulamasında da bu alanların rotor eylemlerine eklenmesi kullanılabilirliği arttıracaktır.

 

Paylaş düğmesine erişim zor

Gönderi başlatma ekranında metin yazdıktan sonra uzun süre nasıl paylaşacağımı bulamadım. Çünkü fiske hareketleriyle bu alana ulaşılamıyor. Bir süre aradıktan sonra bu alanın “ğ” harfinin üzerinde olduğunu fark ettim. Bence sonraki sürümlerde paylaş düğmesine fiske hareketiyle erişebilmek mümkün hale getirilmeli.

 

Sonuç

Yukarıda Threads ile ilgili dikkatimi çeken erişilebilirlik sorunlarından bahsettim. Benim fark etmediğim başka hatalar varsa deneyimleyen arkadaşlarımız paylaşacaktır. Şunu söyleyebilirim ki; Threads iOS uygulaması ilk sürümünde körler tarafından genel anlamda kullanılabiliyor. Ancak erişilebilirlik açısından bazı hususların göz ardı edildiği de ortada. Sevgili dostum Gökhan Çapanoğlu ile konuştuğumda Android uygulamasında da bazı kararsızlıklar olduğunu söyledi. İlerleyen sürümlerde Threads uygulamasının hangi erişilebilirlik özelliklerini kazanacağını hep birlikte yaşayıp deneyimleyeceğiz.

Threads hesabınız varsa aşağıdaki bağlantıdan profilime erişebilir ve takip edebilirsiniz. Karşılıklı takipleşerek burada da bir etkileşim kurabiliriz.

https://www.threads.net/@emretasginn

Paylaş: