| | | | |

Sesli Soru Bankası Projesi Tanıtım Toplantısı’na katıldım

Görme engelli öğrencilerin YGS’ye hazırlanması için son 40 yılın çıkmış sorularından oluşan 1600 soruluk YGS testi seslendirildi. Sesli Soru Bankası Projesi Kredi Kayıt Bürosu (KKB), Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) ve İstanbul Üniversitesi ortaklığıyla hayata geçirildi. Projenin hayata geçmesinde KKB tarafından düzenlenen Hayal Edin Gerçekleştirelim proje yarışmasına başvurmam ve eğitim kategorisinde birinci olmam rol oynadı. Proje kapsamında erişilebilir hale getirilen eserleri GETEM’e gönderdik.

Basında yer alan haberden öne çıkan ifadelerim şöyle:
Büyük bir görme engelli kitlesinin sınavlara kendi imkanlarıyla, hatta yakınlarının kendilerine soru okuması yoluyla çalışabildiğini bilerek ve bu kitlenin bir ferdi olarak, Sesli Soru Bankası projesini tasarlarken kendi yaşadığım zorluklardan ve çevremdeki görme engelli öğrencilerin tecrübelerinden yola çıktım. Görme engelli öğrencilerin üniversite sınavlarına daha güncel ve erişilebilir kaynaklarla hazırlanabileceği, akranlarıyla olan eşitsizliğin giderilebileceği bir ortam sunulmasını hedefledim… Projeyi tasarlarken gönüllülük esasına göre kurgulamıştım. Ülkemizde engelilere yardımcı olmak için genelde yardım ve para toplama yoluna gidiliyor ama burada gönüllülük esasına göre bir sistem var. Böylece insanlar görme engellilere daha uzun ve sürdürülebilir katkıda bulunmak istediğinde bunu yapabilecek”.
Konuyla ilgili toplantı kaydını bu sayfada kalarak izleyebilir veya basındaki haberi okumak için buraya tıklayabilirsiniz

 

Paylaş: