|

Proje nedir?

 

Proje yazma ve uygulama adımları video serimizin yeni bölümünde “Proje nedir?” sorusuna yanıt arıyoruz.

Bu sayfada ilgili videoyu ve yazılı dökümünü görüntüleyebilirsiniz.

 

Yazılı döküm

Merhabalar,

 

“Proje yazma ve uygulama adımları” video serimizin yeni bir videosuyla sizlerle birlikteyiz. Bu videoda “proje nedir?” Sorusuna hep beraber cevap arayacağız arkadaşlar.

Proje, bir defa başı ve sonu belli olan bir süreçtir. Ne demek istiyorum? Projenizin bir başlangıç ve bitiş tarihi olacak ve de yapmak istediğiniz şeye karar verdiğiniz anda başlayacak, ürününüz ortaya çıktığında projeniz bitecek arkadaşlar. Bu çok önemlidir. Bu cümleyi birçok defa belki de duyacaksınız ama zaten tekrar öğrenmenin en önemli aşamalarından bir tanesidir. Evet ne demiştik? Projemizin bir başlangıcı ve sonu olacak değerli arkadaşlar. Çünkü zamansız işlere biz proje diyemeyiz. Bunu neden böyle diyemeyeceğimizi ilerleyen videolarda daha detaylı olarak göreceğiz. Ortaya benzersiz bir ürün, servis ya da hizmet koymak gerekir. Çünkü biz bu projeyle bir fon sağlayıcısına başvuracağız öyle değil mi? Bu fon sağlayıcısının bize para vermesini istiyoruz. O para versin ki biz bu projeyi yürütebilelim. İşte bunun için, fon sağlayıcısı “ben sana niçin bu parayı vereyim?” dediğinde vereceğimiz cevap çok önemli. O yüzden benzerlerimizden farklarımız olacak arkadaşlar. Benzersiz yönleri olacak bu projenin. Diğerleriyle aynı şeyi uygulayacaksak niçin donör bize para versin ki, öyle değil mi? Yapacağımız şey, proje sonunda ulaşacağımız şey, ne olursa olsun; bu bir bina olabilir, bu bir hizmet olabilir, bu bir eğitim çıktısı olabilir, bu bir yazılım olabilir, bu bir makine olabilir, donanım olabilir. Aklınıza ne gelirse gelsin arkadaşlar. Proje sonunda eğer birisinden para istiyorsanız, ulaşacağınız şeyin benzersiz olmasını, diğerlerinden ayrışan yönlerinin olmasını önemseyiniz arkadaşlar. Çünkü fon sahipleri bunu önemseyeceklerdir.

Evet; “proje nedir” konusu ile ilgili görüşlerinizi sizler de videomuzun yorum bölümünde yazabilirsiniz. Ayrıca videomuzu beğenerek, paylaşarak ve kanala abone olarak desteklerinizi de bekliyorum. “Proje nedir” konusunda detaylı olarak görüşmek isterseniz de iletişim kanallarından bana ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki videoda görüşene kadar, kendinize iyi bakın…

 

 

 

 

Paylaş: