| |

Mithat Enç Görme Engelliler Ortaokulu’nda düzenlenen “lise hayatında yaşanabilecek değişimler” başlıklı söyleşiye katıldım

Mithat Enç Görme Engelliler Ortaokulu’nda, 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin lise hayatında yaşayabilecekleri değişimler üzerine bir söyleşi düzenledik.
Söyleşiye EGED adına ben ve üniversite öğrencisi Selim Nibak birlikte katıldık. İlk olarak talep edilecek erişilebilirlik düzenlemelerinin bir hak olduğunu vurguladık. Erişilebilirlik talep ederken çekingen olmaya gerek olmadığı üzerinde durduk. Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP) ve destek eğitim odası hakkında bilgiler verdik. Arkadaşlık ilişkilerinde karşılıklı paylaşımın önemli olduğuna, eşit bir etkileşim olması için bağımsız hareket becerisinin gelişmesi gerektiğine değindik. Öğretmenlerle olan ilişkilerde kendilerinin zaman zaman yönlendirici konumda olabileceğini hatırlattık. Destek teknolojileri ve yardımcı kaynaklara nerelerden ulaşılabileceği üzerine paylaşım yaptık.
Söyleşinin tamamı karşılıklı diyalog şeklinde gerçekleştiğinden ayrıca bir soru – cevap bölümüne ihtiyaç duymadık.

Bir toplantı odasında masanın etrafında çocuklar oturuyor ve kameraya bakıyor. Ayakta benimle birlikte dört kişi kameraya bakıyor.

Paylaş: