| |

Görme engelli ortaokul öğrencileri için görsel betimlemeli erişilebilir fen bilimleri soru havuzu

 

Bu videoda görme engelli öğrencilerin fen bilimleri alanında görsel betimleme yoluyla sorulara erişmesini destekleyen bir çalışma sunuluyor. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Fen Bilimleri Eğitimi öğrencilerinin geliştirdiği, Fen Bilimleri Öğretmeni ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği Kahramanmaraş İl Temsilcisi Mehmet Gazi Aslan’ın kolaylaştırıcılık yaptığı bu Çalışmada, 40 öğrenci, 650 sorunun betimlendiği erişilebilir bir soru havuzu geliştirerek görme engelli öğrencilerin fen bilimleri becerilerinin güçlenmesine katkı sağladı.

Videoda görme engelli öğrencilerin fen bilimleri alanında karşılaştığı sorunlar ve soruların görsel olarak betimlenmesi aşamaları üzerinde duruldu. Ayrıca görme engelli öğrencilerin matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanında yeterince eğitim alamadığı üzerinde duruldu. Bu nedenle betimlemelerin öğrenme süreçleri için önemli olabileceği ifade edildi. Görme engelli öğrencilerin yeterli düzeyde eğitim alması için düzenli olarak erişilebilir materyaller ve betimlemeler hazırlanmasının gereği de vurgulandı.

Prof. Dr. Evrim Ural’ın danışmanlığında ve “Topluma hizmet uygulamaları” dersi kapsamında yürütülen bu çalışmanın çıktılarına Boğaziçi Üniversitesi – Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi (GETEM) üzerinden erişim sağlanabiliyor. İçerikler yalnızca görme engellilerin kullanımına açık.

Paylaş: