|

Görme engelli lise öğrencileri ilk defa Matematik Olimpiyatlarına katıldı

 

15 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşen canlı yayınımızda, Matematik Olimpiyatları’na ilk defa katılan iki görme engelli lise öğrencisinin heyecan verici hikayesini sizlerle paylaştık!

Engelsiz Matematik Eğitim Platformu’nun (Enmep) Matematik Olimpiyatları Kulübü’nde 7 aydır gönüllü öğretmenler tarafından eğitilen 9. sınıf öğrencileri, Türkiye’de ilk defa olimpiyat sınav düzenlemeleri eşliğinde Türkiye Matematik Yarışması ve Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları sınavlarına girdiler! Bu sınavlar, Matematik Olimpiyatlarında görme engelli öğrencilere uyarlanmış ilk sınav olma özelliği taşıyor.

Engelsiz Matematik Eğitim Platformu’nun (ENMEP) bu çalışmadaki amacı, yarış kazanmanın ötesinde görme engelli öğrencilerin kaygılarını yenmelerini sağlamak ve gelecek yıl daha fazla öğrencinin Matematik Olimpiyatlarına katılımını teşvik etmek.

Canlı yayındaki konuklarımız Ravzanur Koçaker (Konya) ve Hibe El Muhammed (İzmir), olimpiyatlara hazırlık sürecini ve deneyimlerini bizlerle paylaştı. Görme engelli öğrencileri Matematik Olimpiyatlarına hazırlayan Defne Paklacı ve Engelsiz Matematik Eğitim Platformu (ENMEP) Kurucusu Hale Uçuş ise, bu çalışmanın nasıl gerçekleştiğini ve geleceğe dair planlarını anlattılar.

Paylaş: