|

Gain iOS uygulaması erişilebilir değil

 

“Erişemiyorum” adlı video serisinin her bölümünde; erişilebilir olmayan bir uygulamanın, ürünün ve hizmetten bahsedeceğiz. Bu yayında ele alınan ürünün neden erişilebilir olmadığını uygulamalı olarak göstereceğiz.

İlk bölümde Gain iOS uygulamasını ele alacağız.

Gain, kendisini “Farklı seslere, başka renklere, zamanın kıymetine önem veren, yenilikçi, eğlenceli kısa ve uzun içeriklerden oluşan yeni nesil bir içerik platformu” olarak tanımlıyor. Son zamanlarda Cüneyt Özdemir, Oğuzhan Uğur ve Engin Günaydın gibi popüler isimler de burada içerik üretiyor. Ancak Gain iOS uygulaması görme engelliler için erişilebilir değil. Neden erişilebilir olmadığını bu videoda anlattım.

Bu sayfada videoyu izleyebilir ve yazılı döküme erişebilirsiniz.

 

Yazılı döküm

Merhabalar değerli arkadaşlar,

 

Pazar gününü erişilebilirliğe ayırdığımızı söylemiştik. Erişilebilirlik ile ilgili yapacağımız serilerden bir başkası ise “Erişemiyorum”. Adı üzerinde; erişemediğimiz uygulamalardan, ürünlerden, hizmetlerden bu seride bahsedeceğiz. İlk bölümde bizi karşılayan uygulama Gain.

Gain, ilk kurulduğu zamanlarda kısa süreli içerikleri bünyesinde barındıracağını söyleyen ama zamanla uzun süreli içerikleri de kapsamına dahil eden, yeni nesil yerli yapım bir video içerik platformu. Özellikle son zamanlarda Cüneyt Özdemir, Oğuzhan Uğur gibi popüler tanınmış kişileri de kadrosuna

dahil ederek kitlelerin ilgisini çekmeyi başarmış durumda. Ancak görme engelliler için iOS uygulamasının erişilebilir olduğunu söylemek mümkün değil. Neden

sorusunun cevabını bugün sizlere uygulamalı olarak vermeye çalışacağım. VoiceOver adlı yazılım kullanıyorum. Bu uygulama görme engellilerin ekrandaki metinleri sese çevirerek bilgiye erişebilmesini sağlayan bir yazılım.

Şu anda gain uygulaması açık. Sol üstte “Film sıfır DK” diye bir şey var. Ne demek bu bilmiyorum ve bilmeden tıklıyorum. Anladığım kadarıyla hem filmler hem diziler olduğu için genelde bu sol üste

sadece filmleri görüyoruz. Girdiğim ekranda yine bir “film” dedi. (Ekran okuyucudan “görüldü” sesi duyuluyor.) Bunun ne olduğunu tıklamadan bilemezsiniz. Ben daha önce denediğimde paylaş düğmesi olduğunu anlıyorum. Başkalarına gönderebileceğiniz bir bağlantı. (Ekran okuyucudan “görüldü” kelimesi duyuluyor.) Bunun ne demek olduğunu gerçekten bilmiyorum. Paylaş düğmesinin de aslında normalde paylaş olarak seslendirilmesi lazımdı bize ki biz onun paylaşma ekranı olduğunu anlayabilelim. (Ekran okuyucudan “Görüntü” kelimesi duyuluyor.)

Burada yine görüldü, indir düğmesi demiş. (Ekrran okuyucudan “Listeme ekle düğme” kelimesi duyuluyor.) Burada listeme ekleyi önce söylediğini anlıyoruz yani. Bazı alanları Voice Over kendisi tanıyarak bize ifade etmeye çalışıyor ama aslında bu düğmeler etiketlenmeliydi ve ne ifade ettiği açıklanmalıydı. Bunun yapılmadığını görüyoruz.

Ekran okuyucudan film fragmanı duyuluyor: “Şirketine mükemmellik ödülü verebilecek bir komitenin ziyaretini bekleyen bir imalathanenin sahibi, işçilerinin sorunlarını kısa zamanda çözmeye çabalar.”

Burada filmin tanıtımını dinledik. Yine “görüldü” demeye başladı. Bunun ne olduğunu bilmiyorum mesela. (Ekran okuyucu sesleri geliyor). Buraya tıkladığımda;

Ekran okuyucu film fragmanını okuyor: “Ölümcül bir kazanın ardından alkolü bırakmaya çalışan John Callahan,  sanatın iyileştirici gücünü keşfeder ve hayatını değiştirecek karikatürler çizmeye başlar. Devamı.”

Bakın; tıkladığımda film değişti gördüğünüz gibi. Ben bu ekranda hangi filmin olduğunu bile bilmiyorum. Şu anda sadece rastgele ilerliyorum. Kara düzen yürüyorum ve filmin açıklamasını duyuyorum. “Şimdi izle”ye tıklarsam izleyebilirim belki. O ekranı da göstereceğim ama film ekranında erişim sağlamak zor. Şimdi geriye gidiyorum.

Evet; sol üstte “film sıfır DK” dediğini duymuştuk. Daha önce bu alana girmiştik, yanında devam et dediğini duyuyoruz. Burada şimdiye kadar izlediğimiz içerikler neyse onun olduğunu anlıyoruz. Ama ben şimdi biraz daha sizi ana ekranda gezdirmek istiyorum. (Ekran okuyucu “Öne çıkanlar” diyor ve ardından “görüldü” seslendirmesini yapıyor.) ne bunlar? Görüldü,görüldü, görüldü…

bana yazın burada neler var. Gerçekten merak ediyorum. Bir sürü               “”görüldü” var. Birisine tıkladığımda belgesel varmış.

Ekran okuyucu seslendiriyor: “Cüneyt Özdemir, Cüneyt Özdemir belgeselleri fragman bir dakika. Cüneyt Özdemir, birbirinden farklı belgeseller ile 20 eylül’de yayında.”

İyi insan  lafın üzerine mi gelir? Kesinlikle bir senaryo değil, Cüneyt Özdemir’in içeriğine tıklamışız. Yakın zamanda burada yerini alacakmış Cüneyt Özdemir. Biz buradan bunu anlıyoruz ve öne çıkanlara eklenmiş. Niye? Çünkü yakın zamanda burada. Fragmanı eklenmiş buraya anladığımız kadarıyla.

(Ekran okuyucu “görüldü” vb. ifadeler seslendiriyor.)

Evet değerli arkadaşlar; “görüldü” diyor. Peki. “BBC first, görüldü.” yine burada da görüldüler var. Görüldü, görüldü, ne görüldü acaba?:)

Ne olması lazımdı? Biz burada hangi içerik varsa onun adını duyabilmeliydik ve gerçekten o içerik ilgimizi çekiyorsa ona tıklayabilmeliydik değerli arkadaşlar.

Ekran okuyucu: “Görüldü, festival seçkisi”.

Evet, şimdi festival seçkisi kategorisine geldik. Festival seçkisine tıklayınca da bize bir değişiklik sunmuyor.

Şimdi izlemeye devam et ekranında, bakın benim daha önceden açtığım içerikler var. 10 bin adım var mesela, Engin Günaydın, kendisini çok severim.

Dünya Bu diye bir dizi var, içerik var daha doğrusu. Gain stand up diye bir içerik var.

Ben tabii ki uygulamanın tamamını size göstermeyeceğim ama ana ekranda bile bir sürü erişilebilirlik problemi gördük. Şimdi ben Engin Günaydın’ın 10 bin adım adlı dizisinin bir bölümünü açacağım. Umarım telif yemeyiz; çünkü size o player ekranını göstermek istiyorum sadece.

(Altta içeriğe ait sesler duyuluyor.)

Evet; ekranın yönü değişti, şu anda içerik açıldı.

Bakın şu anda hareket edemiyorum ekran okuyucuyla. İleri almak istesem alamıyorum, geri almak istesem alamıyorum.

(Ekran okuyucu ve içerik sesleri birlikte

Duyuluyor.)

Yani oynatma hızını arttırabiliyor muyuz, Azaltabiliyor muyuz onu bilmiyorum. Ama varsa bu özelliklere erişemiyorum. Player’la  ilgili ne özellikler var onu bilmiyorum. Mesela sesli betimleme özelliği var mı? Netflix gibi platformlarda var bu. Ama burada var mı onu da bilmiyorum mesela. Varsa bunlara da erişemiyorum. Ama erişilebilirlik özelliği olmayan bir uygulamada betimleme özelliğinin olacağını da çok fazla var saymıyorum. Mesela rastgele tıklıyorum.

Basıyorum düğmeye. Ne olduğunu bilemiyorum. Bak bir geri düğmesi. Ama hareket etmekte zorlanıyorum. Durdurma şansım yok. Ben uygulamadan nasıl çıkacağım? Çıkamayacağım arkadaşlar. Takıldım kaldım.

İşte; Gain uygulamasının erişilebilir olmadığına dair küçük bir örnek gösterdim arkadaşlar sizlere. Uygulamanın erişilebilir olmaya ihtiyacı var. Gelin arkadaşlar, hazır Gain uygulaması ilgi çekerken, bu kadar gündemdeyken, Cüneyt Özdemir gibi, Oğuzhan Uğur gibi, Engin Günaydın gibi kişiler burada içerik üretiyorlarken; hem onlara ulaşalım, hem Gain yetkililerine ulaşalım ve “bu uygulama erişilebilir değil. Görme engellilerin kullanabilmesini sağlamak için düzenleme yapın” diyelim. Hadi hep beraber bu videoyu elden ele yaygınlaştıralım.

Bu videoyu beğenerek, yorumlayarak ve paylaşarak kanalıma destek olabilirsiniz. Abone olursanız beni memnun edersiniz. Aynı zamanda bundan sonraki videolardan anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

 

Paylaş: