|

Dr. Engin Yılmaz ile yeni dönemde engelli hareketinin dönüşümünü konuştuk – Cumhuriyet özel

 

2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladık. Geride bıraktığımız 100 yıl, batılılaşma hareketleri doğrultusunda peşi sıra hayata geçen devrimler, demokrasinin gelişimi ve bunu kesintiye uğratan darbeler, her biri sayısız can kaybına ve yaralanmalara yol açan doğa olayları, terör faaliyetleri gibi son derece hareketli dönemlere sahne oldu. Hiç kuşkusuz ülkenin anlık değişen konjonktüründen engelli hareketi de bazen olumlu, bazen de olumsuz şekilde etkilendi.

Bu defa Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında engelli hareketinin rotası üzerine Dr. Engin Yılmaz ile konuştuk. Cumhuriyet Özel serimizin 19 Ocak 2024 tarihinde canlı yayınlanan yeni bölümünde aşağıdaki sorular etrafında beyin fırtınası yaptık:

*Hak temelli engellilik çalışmaları geride bıraktığımız dönemde hangi aşamalardan geçti?

*Engelli hareketinin Cumhuriyetin 1. yüzyılında kırılma noktaları neydi?

*Yeni yüzyılda teknolojiyle iç içe olduğumuz ve yapay zekanın hayatımıza etkilerini tartıştığımız bir çağı yaşadığımız dikkate alınırsa, engellilik çalışmaları bundan nasıl etkilenebilir?

*Engelliliği tanımlamak için geliştirilen modeller gereksinimlere cevap verebiliyor mu?

*İnsan haklarına ilişkin yürürlükte olan sözleşmelerin uygulanabilir olması için engelli kitlesinin üzerine düşenler neler olabilir?

Paylaş: