|

CEPTE ŞOK iOS uygulaması erişilebilir değil

 

Erişemiyorum video serisinin yeni bölümünde CEPTE ŞOK uygulamasını inceliyorum. CEPTE ŞOK iOS uygulaması gerek arayüz bakımından gerekse de birçok düğmenin etiketlenmemesi nedeniyle erişilebilir değil. Ne demek istediğimi uygulamalı olarak gösteriyorum.

Videoda ekran okuyucu ile uygulama erişilebilirliği incelendiğinden anlaşılır ve verimli bir transkripsiyon elde edilemeyeceği sonucuna ulaştım. Bundan sonra uygulama erişilebilirlik videolarında öne çıkan ifadelerimi yazılı olarak paylaşacağım.

 

Videoda öne çıkan ifadeler

“Pandemiyle birlikte market uygulamaları oldukça yaygınlaştı. Artık bakkaldan aldığımız ekmeği bile alışveriş uygulamaları yoluyla sipariş ediyoruz. Biz görme engelliler için de online alışveriş son derece erişilebilir. Ancak her uygulama için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Örneğin CEPTE ŞOK. CEPTE ŞOK iOS uygulamasının bugün hangi bakımlardan erişilebilir olduğunu ve hangi bakımlardan erişilebilir olmadığını anlatmaya çalışacağım.”

“Değerli arkadaşlar; CEPTE ŞOK uygulaması yoluyla sipariş verilebilir belki ama bu neye benziyor biliyor musunuz? Kör olarak beyaz bastonunuzla yoldasınız, 10 m sonra çukur olduğunu biliyorsunuz. Çünkü siz daha önce bu çukura düştünüz. Haliyle siz orada çukur olduğunu bildiğinizden dolayı yolunuzu değiştiriyorsunuz ve öyle yürümeye devam ediyorsunuz. Bu buna benziyor. Bunun adı erişilebilirlik değildir.”

“Bu uygulamanın en büyük problemi düğmelerinin etiketlenmemiş olmasıdır ve aynı zamanda arayüz bakımından erişilebilir olmayan şekilde tasarlanmasıdır. Buna rağmen kendinizi zorlayarak belki alışverişi tamamlarsınız. Fakat bu sizin erişilebilir biçimde alışveriş yapabildiğiniz anlamına gelmez. Siz kaldırımdaki direği daha önce görmüş ve kafanızı çarpmışsınızdır ve artık o direğin nerede olduğunu biliyorsunuzdur. O yüzden yola rahatlıkla devam edebiliyorsunuzdur ve biz buna erişilebilirlik demiyoruz. Değerli arkadaşlar; bu videoyu CEPTE ŞOK uygulaması yetkililerine ulaştıralım ve uygulamayı erişilebilir yapmaları için hep birlikte girişimde bulunalım. Var mısınız?”

Paylaş: