|

Ankara’daki otobüs duraklarında görme engellilere yönelik Braille durak tabelalarının son durumu

 

Bu sayfada Ankara’daki otobüs duraklarında bulunan Braille durak tabelalarının son durumunun incelendiği videoyu ve yazılı dökümünü bulabilirsiniz.

 

Yazılı döküm

Merhabalar,

4 Ocak tarihi dünyada Braille Günü olarak kutlanıyor. Louis Braille, Fransız bir görme engelli. Braille alfabenin kurucusu olarak kabul ediliyor. Onun doğum günü olduğu için de 4 Ocak tarihi Dünya Braille Günü olarak biliniyor.

Şu anda Ankara Altındağ, Örnek Mahallesi’nde bir otobüs durağındayım. Biz hep diyoruz ki “Her yerde Braille”. Şimdi de size otobüs durağında bulunan bir Braille tabeladan bahsedeceğim.

5 haneli bir durak numarası var. Bu durak numarası neden önemli? EGO Cepte gibi, Moovit gibi uygulamalara bu durak numarasını gireriz ve duraktaki otobüslerin kaç dakika sonra geleceğini öğreniriz. O yüzden bu durak numarası önemli. 30.053 numaralı duraktayız. Şu anda buradan geçen hatlar: 452 Örnek – Yeni Doğan – Ulus, 15 Temmuz – Kızılay – İlgili İrade Meydanı. Ayrıca 454, 456, 455. Bir de 530 diye bir servis numarası var.

Bu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır sunduğu bir hizmet fakat her durakta yok. İkincisi, olan her durakta iyi değil. Mesela buradaki tabelanın çok iyi olduğunu düşünmüyorum. Daha iyi tabelalar gördüm. Kızılay bölgesinde daha iyi tabelalar var ama buradakinin örneğin bakıma ihtiyacı var. Bu hizmet iyidir, güzeldir ama her durakta olması lazım ve mevcut olanların bakımının yapılması lazım.

Biz “Braille her yerde” derken, bazen otobüs durağından, bazen kitaplardan bahsediyoruz. Evet, “Her yerde Braille” diyorum ve Dünya Braille Günü’nü kutluyorum.

Paylaş: