| |

Ankara’daki belediye otobüslerinde görme engelliler sesli anons sistemlerini duymuyor

 

Görme engelliler, Ankara’daki toplu taşıma araçlarında yaşanan sorunları dile getirerek Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden çözüm istiyorlar. Otobüslerdeki sesli anons sistemlerinde yaşanan sorunlara dikkat çeken görme engelliler, sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle konuyu gündeme taşıyorlar. Görme engellilerin talepleri hâlâ karşılanmamış durumda.

Sesli Betimleme Derneği Başkanı Olgun Yılmaz, bu videoda görme engellilerin karşılaştığı toplu taşıma araçlarındaki sorunları ve sivil toplum örgütlerinin bu konuda yaptığı çalışmaları anlatıyor.

Videoda ilk olarak sesli anons sistemlerinin ne olduğu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren otobüslerde bulunduğu belirtiliyor. Daha sonra Aktif Görme Engelliler Derneği Başkanı Şerafettin Hasanoğlu’nun Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı görüşmelerde sorunu dile getirdiği hatırlatılıyor. Mevcut durumda görme engelli dernekleri, konuyu gündeme getirmek için bir araya gelmeye başladı.

Görme engelliler, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne EGO otobüslerindeki sorunları dile getirmek için X (Tweet) etkinliği düzenledi. Görme engelliler, Tweet etkinliğiyle EGO otobüslerindeki sorunlara dikkat çekmek istedi. Aynı zamanda, 153 numaralı Mavi Masa hattı kullanarak da şikayet oluşturuldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan basın açıklaması, çeşitli kuruluşlardan katılımcılar ile gerçekleşti. Basın açıklamasında yaklaşık 40 kişi vardı. Basın açıklamasının etkili olmasının nedeni, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’de olması ve medyanın buna önem vermesiydi. Basın açıklaması, uzun bir süre sonra ana akım medyada yer alabildi.

Görme engelliler, belediyeden henüz bir yanıt almadıklarını belirtiyorlar. Planları arasında, bir dilekçe taslağı hazırlayarak tüm kuruluşların bu dilekçeyi belediyeye sunmasını sağlamak ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na başvuruda bulunmak yer alıyor.

Paylaş: