| |

40. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda görme engellilerin eğitiminde teknolojinin önemi temalı konuşma yaptım

Üyesi olduğum Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen 40. Ulusal Bilişim Kurultayı, 21-22 Aralık 2023 tarihlerinde Bilgi Teknolojileri Kurumu’nda gerçekleşti. Kurultayın ikinci gününde gerçekleştirilen “Türkiye’de Engelsiz Bilişim Çalışmaları” başlıklı oturumda görme engellilerde eğitim teknolojilerinin önemi hakkında bir sunum yaptım. Sunumda görme engellilerin kullandığı ekran okuyucu ve ekran büyültücü araçların hangi alanlarda işlerimizi kolaylaştırdığından, görme engellilerin bilgiye erişirken karşılaştığı sorunlardan, e-kitapların erişilebilirliği üzerine yapılması gerekenlerden ve yapay zekanın gelecekte eğitim alanını nasıl dönüştürebileceğinden bahsettim.

 

Beyaz bir koltukta oturuyorum ve sunum esnasında dizüstü bir bilgisayar kullanıyorum. Arka planda büyük mavi bir ekran var ve üzerinde "BİLİŞİM EKOSİSTEMİ" yazıyor. Önümde adımın ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği'ni temsilen geldiğimi ifade eden bir isimlik var. Ayrıca "Türkiye'de Engelsiz Bilişim Çalışmaları" yazıyor.

Ben ve TBD Yönetim Kurulu üyesi Nuray Başar, mavi ve sarı renklerin hakim olduğu bir arka plan önünde duruyoruz. Arka planda "ULUSAL BİLİŞİM KURULTAYI BİLİŞİM 2023" yazıyor ve "21 - 22 Aralık" tarihleri belirtiliyor. Sol tarafta, mavi bir ceket ve beyaz bir gömlek giymiş, omuzlarında altın rengi bir broş olan, gülümseyen Nuray Başar var. Sağında, gri bir kazak ve mavi bir gömlek giymiş, hafif bir gülümsemeyle ben duruyorum. Elimde katılımcı belgesini tutuyorum. Sertifika, "40. Yıl Anısına Teşekkür Belgesi" olarak etiketlenmiş. Fotoğraf Kurultay'da sunum yaptığım için katılım belgesi aldığım anı yansıtıyor.

 

Paylaş: