|

19 Mayıs özel: Görme engelli üniversite öğrencisi Mihriban Boyacı ile söyleşi

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, görme engelli üniversite öğrencisi Mihriban Boyacı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Mihriban Boyacı, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Yeni Medya ve İletişim bölümünde birinci sınıf öğrencisi. 2022 yılında üniversiteye başlamış, bir yıl hazırlık okumuş. Mihriban, üniversiteyi kariyer ve prestij kapısı olarak gördüğünü, daha düzenli ders çalışacağını ve sosyal olacağını düşündüğünü ifade ederek üniversiteye girdikten sonra, daha fazla arkadaşlık ve çeşitli fırsatlarla karşılaştığını, çok ders çalışmak yerine etkili ders çalışmanın ve sosyalleşmenin daha önemli olduğunu fark ettiğini belirtti. Diğer yandan üniversitenin yeni donanımlar kazanma açısından bir fırsat olduğunun altını çizdi. Pandemi sırasında üniversiteye gitseydi, üniversiteye bakış açısının farklı olabileceğini ve daha ön yargılı bir süreç geçirebileceğini dile getirdi. Ayrıca kampüs ortamını sevdiğini ve pandemi döneminde bu sosyal deneyimlerden mahrum kalmanın zor olacağını ifade etti.

Üniversiteye hazırlanan gençlere, üniversitenin tanışmaya ve sosyalleşmeye açık bir ortam olduğunu söyledi. Akademisyenlerin sunduğu bilgilerden daha fazlasını araştırarak öğrenme fırsatlarının olduğunu sözlerine ekledi. Üniversite ortamında, farklı insanlarla tanışmanın ve sosyal kulüplerin önemine vurgu yaptı. Akademik başarıların yanında, sosyal etkileşimlerin de değerli olduğunu ifade etti.

Atatürk’ün gençlere verdiği öneme değinen Mihriban, Cumhuriyetin gençlerin omuzlarında yükseleceğine inandığını ve gençlerin bu vizyonu devam ettirebilecek kapasitede olduğunu belirtti.

Videoda sohbetin tamamını izleyebilirsiniz.

Paylaş: