|

Ruhsal Engelli Bireyler için Erişilebilirlik Çalıştayı’na katıldım

Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından finanse edilen, Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliği ile yürütülen “Ruhsal Engelli Bireyler için Sosyal İçerme Projesi” kapsamında düzenlenen “Ruhsal Engelli Bireyler için Erişilebilirlik” çalıştayı, 7-8 Aralık tarihlerinde Ankara’da düzenlendi. Çalıştay toplantısına ruhsal engelli bireyler, engeli bireylerin aile üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, eğitimciler, sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışanlar ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Çalıştaya Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu adına katıldım. Çalıştayın sabah gerçekleşen oturumlarında açılış konuşmalarının ardından Türkiye’de ve dünyada alanda yapılan iyi uygulama örnekleri sunuldu. Öğleden sonra ise çalıştayın kapsamının aktarıldığı sunumun ardından grup çalışmalarına geçildi. “Sağlık Hizmetlerinde Erişilebilirlik”, “Eğitimde Erişilebilirlik”, “İstihdamda Erişilebilirlik”, “Konutlarda, Bakım Kuruluşlarında, Kentsel Yaşam Alanları İle Hizmetlerinde Erişilebilirlik”, “Bilgi ve İletişim İle Destek Teknolojilerinin Erişilebilirliği”, “Afet ve Acil Durumlarda Erişilebilirlik” olmak üzere altı ana alanda ruhsal engellilik bağlamında erişilebilirlik konusunda sorunlar ve çözüm önerilerine odaklanıldı. Bu aşamada “Bilgi ve İletişim İle Destek Teknolojilerinin Erişilebilirliği” alanında karşılaşılan erişim sorunlarının tartışıldığı gruba katıldım. Burada ruhsal Engelli Bireyler için internet sitelerinde ve mobil uygulamalarda arayüz geliştirmelerinin sağlanarak WCAG 2.2 standartlarında tasarımların yapılması, bireyselleştirilmiş dijital eğitim içeriklerinin geliştirilerek yaygınlaşması, dijital kamu hizmetlerinde alternatif destekler sağlanması ve dijital istismara karşı müdahale gibi konularda fikirlerimi aktardım.

Çalıştay, ikinci gün grup çalışmaları ve bunların tartışılarak değerlendirilmesiyle ilerledi.

 

Üzerimde gri bir takım elbise ve siyah ayakkabım var.  Elimde beyaz baston tutuyorum. Üç beyaz zemin üzerine kırmızı logolar basılmış panellerin önünde duruyorum. Soldaki panelde "Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı", ortadaki panelde "Türkiye Sağlık Bakanlığı" ve sağdaki panelde "World Health Organization European Region" yazıyor. Arka planın alt kısmında kırmızı zemin üzerine beyaz ve gri desenli bir halı var.

Paylaş: