| |

Vakıf Bank ve BDDK’ya engelli ayrımcılığı cezası

 

Bu videoda avukat Mustafa Keskin’in görme engellilerin bankalarda yaşadığı ayrımcılık içeren durumlara karşı yürüttüğü mücadeleyi ve bu alandaki önemli kazanımlarını sizlerle paylaşacağız.

Mustafa Keskin, görme engelli bir avukat. Aynı zamanda İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi’nde ve Görme Engelli Evrensel Hukukçular Derneği’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Kendisi, engellilerin bankacılık hizmetlerinde yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için Vakıfbank ve Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) aleyhine başvuruda bulundu. Bu başvuruları sonucunda önemli gelişmeler yaşandı.

Mustafa Keskin, Temmuz 2023’te Vakıfbank’ta bir hesap açmak istedi. Ancak, uzaktan kimlik tanıma sistemi üzerinden işlem yapmasına izin verilmedi. Bunun üzerine şubeye gitmek zorunda kaldı. Şubede ise uzun bir bekleme süresi ve çeşitli engellerle karşılaştı. Hesap açma işlemi sırasında imzası kabul edilmedi ve şube personeli tarafından ayrımcı davranışlara maruz kaldı.

Keskin, bu olayı BDDK’ya şikayet etti. BDDK, taraflardan aldığı bilgiler sonrasında inceleyecek bir husus olmadığına karar verdi. Öte yandan Mustafa Keskin’in BDDK’ya bulunduğu şikayet, uzaktan kimlik tanıma sistemiyle ilgili mevzuatta değişiklik yapılmasına da yol açtı. BDDK, engellilerin yanında bir refakatçi bulundurarak uzaktan kimlik tanıma sistemi üzerinden işlem yapabilmelerini sağlayan bir yönetmelik düzenlemesi gerçekleştirdi.

Mustafa Keskin, Vakıfbank ve BDDK’nın yasal yükümlülüklerini yerine getirmediğini düşünerek Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) da başvurdu. TİHEK, yaptığı inceleme sonucunda Vakıfbank ve BDDK’nın ayrımcılık yaptığını tespit etti ve her iki kuruma da üst sınırdan para cezası verdi.

Paylaş: