| |

Proje yazma ve uygulama adımlarına başlıyoruz

 

Proje yazma ve uygulama adımları, bir başka deyişle proje yazma 101 serisi başlıyor!

Bu serinin her bölümünde proje yazma ve yönetimi hakkında farklı bir başlığı ele alacağız. proje yazımı ve proje döngüsüne dair şimdiye kadar edindiğim tecrübelerimi bu video serisiyle sizlerle paylaşacağım. Proje yazmayı öğrenmek ve kendisini geliştirmek isteyen herkes bu video serisinden faydalanabilir.

Bu sayfada ilk videomuzu ve yazılı dökümünü bulabilirsiniz.

 

Yazılı döküm

Merhabalar,

 

İlk yayın dönemimizin seri programlarından bir tanesi de proje yazma ve uygulama adımları olacak. Böyle bir seriye başlamak istedim çünkü, çevrende ve sosyal medyada çok fazla “proje yazmak istiyorum ama nasıl yapılacağını bilmiyorum.”, “Bu konu beni çok ürkütüyor.”,  “Bazı fikirlerim var ama metne dökmek konusunda başarılı olabileceğimi düşünmüyorum.” Gibi şeyler söyleyenler var. Ben böyle olduğunu düşünmüyorum değerli arkadaşlar. Aklınızda ne yapmak istediğinizin belli olduğu bir fikir varsa bunu metne dökebilirsiniz. İş ki siz bu konuda gerçekten istekli ve kararlı olun.

Değerli arkadaşlar; ben böyle bir seriyi yapabilecek cesareti kendimde bulabiliyorum. Niçin? Çünkü yaklaşık 10 yıldır yazdığım toplam 11 proje kabul edildi ve uygulandı arkadaşlar. Projelerin fikir aşamasında elbette ki bir ekiple çalıştık. Tek başına proje fikri geliştirdiğimi söylemiyorum. Ama bunların yazıya geçirilmesi noktasında büyük oranda ben aktif rol üstlendim. Bununla da kalmadım. Projeler kabul edildikten sonra uygulama sürecinde de koordinatör olan arkadaşımızla beraber her aşamada aktif halde yer aldık. Dolayısıyla belli bir tecrübe edindim ve sizlerle bu tecrübemi paylaşacağım arkadaşlar. Her bölümde proje yazma ve uygulama adımlarının bir bölümünü ele alacağız ve böylelikle aşama aşama, adım adım ilerleyeceğiz.

Peki böyle bir videodan kimler yararlanabilir? Hedef kitlemiz kimler? Bir defa arkadaşlar bence proje mantığını kavramak isteyen herkes bu video serisini takip edebilir. Proje mantığı nedir? Proje mantık çerçevesinde ilerler. Bunların ne demek olduğunu ilerleyen bölümlerde zaten göreceğiz ama proje dediğimiz şey az önce de söylediğim gibi bir şeye karar vermekle başlar. Yapmak istediğimiz bir şey vardır ve biz buna karar veriyoruzdur başını sonunu hesap ederek. Dolayısıyla bunu kararlaştırdıktan sonra bir mantık silsilesi içerisinde yazmamız ve yürütmemiz gerekir. Bunu öğrenmek isteyenler kesinlikle ve kesinlikle bu video serisini takip edebilirler.

“Proje yazmayı öğrenmek istiyorum” diyenler bu videodan muhakkak yararlanabilirler arkadaşlar. Çünkü ben proje yazma süreçleriyle ilgili aşama aşama ilerlemeyi düşünüyorum. Biz daha önce online ortamda da böyle bir atölye çalışması yürüttük. Orası da bana bir deneyim kattı ve eğitimler de aldım. Bu bilgilerden de yararlanarak ben proje yazma aşamalarında adım adım ilerletebileceğimizi düşünüyorum arkadaşlar.

Eğer bireysel olarak bulunduğunuz iş yerinde veya görev aldığınız sivil toplum kuruluşunda proje yazmak istiyorsanız sizlere bu video serisinin faydalı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü proje mantığı aslına bakarsanız birçok yerde aynıdır. Bazı değişiklikler olabilir kuruma göre fakat proje mantığı belli olduktan sonra sizler onu bulunduğunuz kuruma göre rahatlıkla uyarlayabilirsiniz değerli arkadaşlar. Dolayısıyla sizler de bu konuda video serisinden faydalanabilirsiniz. Biliyorum. Içerisinde bulunduğunuz dernekte veya vakıfta proje yazmak istiyor olabilirsiniz. Yazılan projelerin uygulama süreçlerinde yer almak istiyor olabilirsiniz. İşte size bu video serisi de katkı sağlayacaktır. Veya özellikle okullarda proje yazılıyor. Erasmus projeleri yazılıyor, yurtdışına gidiliyor, geliniyor ve sizler eğer bu konuda beceri sahibi olursanız, bu süreçlerde daha aktif olursunuz ve sizler de böyle çalışmalarda yer alırsınız.

Proje uygulama ve yönetimi konusunda belli bir beceriye sahip olabilirsiniz; ama her zaman insan gelişmeye dayalı bir canlı türüdür. Buna hepimiz dahiliz. Ben de mesela bu video serisini yaparak kendimi geliştirebileceğimi düşünüyorum. Dolayısıyla proje yazma ve uygulama süreçlerinde belli bir becerisi olan ve bunu geliştirmek isteyen arkadaşlarımız da bence bu video serisinden faydalanabilirler.

Evet; “Proje yazma ve uygulama adımları” serisi hakkında görüşlerinizi muhakkak ki youtube videomuzun yorumlarında bekliyoruz arkadaşlar. Aynı zamanda bu videoyu beğenerek, paylaşarak ve kanala abone olarak da desteklerinizi bekliyorum. Bir sonraki videomuzda proje nedir diyerek programımıza başlayacağız arkadaşlar. o zamana kadar kendinize iyi bakın.

Paylaş: