|

Projenin üç ayağı

 

Proje yazma ve uygulama adımları video serimize devam ediyoruz. Bu videoda bir proje tasarımında ve uygulamasında olmazsa olmaz üç ayaktan bahsediyoruz. Bu bağlamda kapsam, zaman ve maliyet arasındaki ilişkiyi inceliyoruz. Bu sayfada videoyu ve yazılı dökümünü bulabilirsiniz.

 

Yazılı döküm

Merhabalar,

Proje yazma ve uygulama adımları video serimize tüm hızıyla devam ediyoruz. Bugünkü videomuzun konusu, projenin üç ayağı; kapsam, zaman ve maliyet. Bunların proje sürecinde ne anlama geldiğini hep birlikte konuşacağız. Ama öncelikle hatırlatmak isterim ki, bu videoyu beğenerek, paylaşarak ve kanala abone olarak destek olabilirsiniz. Ayrıca, video hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak yazmanız da benim için çok önemli değerli arkadaşlar.

Başlarken de söylediğim gibi, projenin üç ayağı vardır. Nedir bunlar? Kapsam, zaman, maliyet.

Kapsam, projeniz tam olarak neyi kapsayacak ve nerede bitecek? Kapsam ne kadar geniş olursa, zaman da uzayacak. Bunu hesaba katmanız gerekir. Kesinlikle kapsamınızı çok iyi belirlemeniz gerekiyor, arkadaşlar. Proje uygularken kapsamın dışına çıkarsanız, bu zaten size olumsuz biçimde geri dönecektir. Ayrıca yazarken, kapsamınızın net olmadığını fon sağlayıcılar fark ederse, projenizin kabul edilme olasılığı da düşecektir. O yüzden projenin neyi kapsadığını ve neyi kapsamadığını açıkça bilmelisiniz.

Zaman aralığı, arkadaşlar. Sizin projeniz toplamda ne kadar sürecek? 8 ay mı, bir yıl mı, 17 ay mı, 24 ay mı? Bu belli olacak. Faaliyet planı hazırlarken bunları konuşacağız. Ama yine de söyleyelim, hangi ayda hangi faaliyet yapılacak, bütün bunlar belli olacak. Ne demiştik; proje bir plan işidir aynı zamanda. Eğer açık çağrılı bir hibe programına başvuracaksanız, orada belirtilen maksimum destek süresine dikkat etmelisiniz. Örneğin, bir yıl, iki yıl veya altı aylık destek verileceği söylenen bir hibe çağrısına, siz maksimum süreden daha uzun bir proje yazamazsınız, arkadaşlar. Bunun asgari süreleri de yine hibe kılavuzlarında belirtilir.

Maliyet de bununla doğru orantılıdır. Gerçekten öyle. Yani, kapsamınız ne kadar geniş olursa, maliyet de o kadar artacaktır ve yine zaman, maliyeti etkileyen bir faktördür. Çünkü mesela, bir yıllığına proje geliştiriyorsanız yazacağınız bütçe ile üç yıllık proje için yazacağınız bütçe aynı olmayacaktır. Bir personel çalıştıracaksanız, bir yıllık maaşına ödemek var, üç yıllık maaşını ödemek var, öyle değil mi? Veya iki yıl sonrası için bütçe öngörmeniz gerekecek. Bunu yapmak kolay değil. O yüzden bugünün en önemli söyleyeceğim şeylerden bir tanesi, bu üç ayak; zaman, maliyet, kapsam. Bunları birbirinden ayrı düşünmememiz gerekiyor arkadaşlar. Buna yazarken ve tasarım sürecinde dikkat edelim.

Evet, bu video hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak yazmanızı bekliyorum. Bu, video serisinin niteliğini arttırıp geliştirecektir. Varsa eleştirileriniz, onları da alacağız ve topladığımız geri bildirimlere göre yeni bir plan yapacağız demektir.

Bu videoyu beğenir, paylaşır ve kanala abone olursanız, desteklemiş olursunuz. Daha fazla kişiye bu video serisi ulaşır. Proje yazım süreçleri ile ilgili detaylı olarak görüşmek isterseniz veya soru sormak isterseniz, bana iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Evet, bir sonraki videoya kadar kendinize iyi bakınız.

Paylaş: