|

İyi bir proje yönetiminin sağladığı avantajlar

 

Proje yazmak mı, yönetmek mi daha zordur? Bu herkesin farklı cevap vereceği bir soru olabilir. Proje yazma ve uygulama adımları serimizin yeni bölümünde hem bu soruya dair görüşlerimi paylaşıyorum, hem de iyi bir proje yönetiminin sağladığı avantajları ele alıyorum. Bu sayfada videoyu ve yazılı dökümünü bulabilirsiniz.

 

Yazılı döküm

Merhabalar değerli takipçilerimiz, proje yazma ve uygulama adımları video serimizin yeni bölümüyle sizlerle birlikteyiz. Bu videomuzda iyi bir proje yönetiminin nelere fayda sağlayacağından bahsedeceğiz arkadaşlar. Bu konudaki düşüncelerinizi siz de videoya yorum olarak yazabilirsiniz. Aynı zamanda bu videoyu beğenerek ve paylaşarak, kanala abone olarak desteklerinizi beklediğimi hatırlatmak isterim.

Bugün proje yönetiminden bahsedeceğiz ve bunun iyi bir şekilde ilerleyebilmesi için neler yapılması gerekir, bunları konuşacağız değerli arkadaşlar. Çünkü yazmak kadar uygulamak da önemlidir. Hatta ve hatta bana sorarsanız; hem yazma hem de uygulama tecrübesi olan bir kişi olarak söyleyebilirim ki, yazmak uygulamaktan daha kolaydır. Zaten yazarken ne kadar öngörülü olabilirseniz, uygulama sürecinde de o kadar rahat edersiniz. Yine de %100 her şeyi öngöremeyebilirsiniz. Zaten bu, yazdıkça ve uyguladıkça öngörü seviyesi de yükselecektir arkadaşlar.

Iyi bir proje yönetiminden neyi kastediyoruz? Proje yönetimi iyi olursa ne olur? Yapılması gerekenlerin düzeni sağlanır. Ne, ne zaman, nasıl, hangi yöntemle, kimler tarafından yapılacak? Bu, iyi bir proje yönetiminin olmazsa olmazlarındandır arkadaşlar. Bu, eğer yapılmazsa, proje yönetiminin bu kısmı eksik olursa, uygulama süreçlerimiz hep stresli geçer. Projenin başarılarından, elde edilen çıktılardan tatmin bile olamazsınız. Çünkü siz bu projeyi biraz da kendinizi tatmin etmek için yapıyorsunuz, öyle değil mi? Yani ulaşılan hedefler, amaçlar sizi kişisel olarak da tatmin etmesi gerekir.

Evet, o yüzden bundan memnun olmak istiyorsanız ve süreci anı yaşamak istiyorsanız, proje yönetiminin bu aşamasını muhakkak ki önemsemelisiniz.

Yapılmak istenenin zamanında gerçekleştirilmesi de düzenle ilintili bir noktadır. Ayrıca, arkadaşlar, iyi bir proje yönetiminde bütçe de çok önemlidir. Siz öngörülebilir bir bütçe yazdınız. Fakat bu bütçe süreç içerisinde revize edilmeyi gerektirebilir. Siz proje yönetiminde bütçeyi sürekli olarak takip etmek zorundasınız arkadaşlar. Neden? Ben bu iş için 10.000 TL öngörmüştüm; şu anda ne kadar harcadım, 8.000 TL mi, 12.000 TL mi? Ve neden? Eksilen para varsa ben bunu nasıl diğer kaynaklardan aktarabilirim veya artan parayı diğer faaliyetlerim için kullanabilir miyim? Tabii burada, fon sahibiyle de haberleşerek hareket etmekte fayda vardır.

Ayrıca, iyi bir proje yönetimi projenin hüsrana uğrama duygusunu ve stresi azaltır. Çünkü zaman zaman projenizle ilgili stresli anlarınız olacaktır. Kriz dönemleriyle karşılaşabilirsiniz. Bir takım riskler, öngördüğünüz veya öngörmediğiniz, başınıza gelebilir. Böyle durumlarda iyi bir proje yönetimi size rahatlık sağlayacak ve stresinizi azaltacaktır arkadaşlar.

Projenin akışını ve ahengini yine iyi bir proje yönetiminin sağlayacağı düşüncesindeyim. Eğer iyi bir proje yönetimi olursa, ekip, zaman, bütçe, bu gibi şeyler planlandığı şekilde ilerlerse, projeniz su gibi akar ve nasıl bittiğini anlamazsınız bile arkadaşlar.

Evet; proje yazmak kadar, iyi bir proje yönetimi de önemlidir dedik. Bu videoyu beğenirseniz, paylaşırsanız ve kanala abone olursanız memnun olurum destekleriniz için. Yorumlarınızla sonraki videoların şekillenmesine de katkıda bulunabilirsiniz veya görüşlerinizi ifade ederek birbirimizden öğrenmeyi de sağlayabiliriz arkadaşlar.

Bir sonraki videoda görüşene kadar kendinize iyi bakın.

Paylaş: