| |

Engelli öğretmen ataması sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Engelli öğretmen adaylarının uzun süredir beklediği atama duyurusu yayınlandı. Bakan Mahmut Özer’in açıklamalarının hemen ardından yayınlanan duyuruya göre 3.500 engelli öğretmen ataması yapılacak. İşte engelli öğretmen atama sürecine dair dikkat edilmesi gerekenler:

Engelli öğretmen ataması iki aşamada gerçekleşecek. Ön başvuru aşaması 3 – 7 Nisan tarihlerinde, bu sayfa üzerinden yapılacak. 

Ön başvurunun son gün olan 7 Nisan tarihinde, saat 16.00’dan önce tamamlanması gerekiyor. Ön başvuruda bulunmayanlar tercih yapamayacak. Birden fazla öğretmenlik branşına başvuruda bulunma yeterliliği olanlar sadece bir alan seçebilecek ve kontenjan ayrılması halinde ön başvuru esnasında seçtiği branşta tercih yapabilecek. Başvuru onayı için İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gidilmeyecek. Bu durum tercih başvurusu için de geçerli. Ön başvuru esnasında fotoğraf yüklemek zorunlu. Ayrıca aşağıdaki belgelerin taranarak sisteme yüklenmesi gerekecek:

Mezuniyet belgesi veya diploma (Ön ve arka yüzü), geçerlilik süresi dolmamış ve en az %40 oranında engelli olduğuna dair engelli sağlık kurulu raporu, varsa ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programı mezuniyetine ilişkin belge (Ön ve arka yüzü), varsa pedagojik formasyon sertifikası eğitimine ilişkin belge (Ön ve arka yüzü), varsa denklik belgesi/belgeleri, felsefe bölümü mezunlarından 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji; sosyoloji bölümü mezunlarından 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belge, Atamaya esas varsa diğer belgeler.”

2019 yılı öncesi süresiz raporlar geçerli. 2019 sonrası alınan raporların ise erapor.saglik.gov.tr/portal/

adresi üzerinden doğrulanabilir olması gerekiyor. Ön başvuruyu tamamladıktan sonra sonucu dijital ortamda arşivlemeniz veya çıktısını alarak muhafaza etmeniz öneriliyor.

Ön başvuru esnasında bir kamu kurumunda çalışanlar bildirimde bulunacak. Muvafakat ise atanmaları halinde istenecek.

Kontenjanlar ve bunun illere göre dağılımı 12 Nisan tarihinde yayımlanacak. Aynı gün başlayacak tercih süreci 15 Nisan’da tamamlanacak. Tercih ekranına 12 Nisan tarihinde https://www.personel.meb.gov.tr

adresinden erişim sağlanabilecek.

Branşında bir kontenjan tanımlanmayan adaylar ön başvuru yapsalar bile tercih yapamayacak. En fazla 10 il tercih edilebilecek. Ayrıca adaylar tercih ettikleri illere atanamamaları halinde, başka bir ile atanmak isteyip istemediklerini bildirecek. Atama sonuçları 25 Nisan tarihinde açıklanacak. Ataması yapılan engelli öğretmen adayları 1 Eylül 2023 itibariyle göreve başlayabilecek. Ataması yapılan engelli öğretmenlerin engel durumlarının öğretmenlik yapmaya elverişli olduğunu gösterir bir sağlık kurulu raporu alması gerekecek. Ancak daha önceki atama dönemlerinin aksine, öğretmen olabilir ifadeli raporun engel durumunu gösterir sağlık kurulu raporu alınan hastaneden alınması gerekmeyecek. Bu, uzun zamandır Bakanlığa bildirdiğimiz bir problemdi. Çözülmüş olması önemli bir kazanımımızdır. Yine de ideal olan böyle bir raporun istenmemesidir ve bunun için mücadelemiz sürecektir.

Bu yazıda engelli öğretmen atamasına ilişkin başvuru sürecini ana hatlarıyla anlatmaya çalıştım. Atamaya dair detaylı duyuruyu ön başvuru yapmadan önce mutlaka okumalısınız.

Engelli öğretmen atama duyurusunu görüntüleyin

Başvuru yapacak tüm arkadaşlara başarılar dilerim. Göreve başlayacak yeni meslektaşlarımızın haberini almayı heyecanla bekliyoruz…

 

Paylaş: