|

BM’nin engelliliğe dair sürdürülebilir kalkınma hedefleri

3 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan bir kararla “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edildi. Bu tarihten sonra 3 Aralık, engelli bireylerin karşılaştığı sorunlara dikkat çekmek, bunlara çözümler üretmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla dünya genelinde önem verilen bir gün halini aldı.

Türkiye’de 3 Aralık, engellilerin genellikle bürokratların yer aldığı programlarda yeteneklerini sergileme fırsatı bulabildiği, gösterişli kutlama törenlerine sahne olan, sorunların çözümüne yönelik girişimlerin ise ancak cılız biçimde sesini duyurabildiği bir gün halini aldı. Diğer Yandan Birleşmiş Milletler 1 Aralık tarihinde Engelli Hakları Sözleşmesi ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini değerlendirmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Etkinliğin bilgi notu incelendiğinde; “cinsiyet eşitliği”, “iklim değişikliğinin etkileri”, “yeterli maddi kaynağa erişim sorunları”, “savaş ortamının yansımaları” ve “ortaklıklar” başlıklarının tartışıldığı görülüyor.

3 Aralık akşamı yaptığım canlı yayında BM tarafından gündeme getirilen başlıkların Türkiye’ye yansımalarını verilerle yorumlamaya çalıştım.

 

Paylaş: